Zelts beļģim Van Avermetam, latvieši varonīgi sasniedz finišu

08.08.2016

Zelta medaļu šosejas riteņbraukšanas grupas braucienā vīriešiem šovakar Beļģijai atvedis Gregs van Avermets, kurš finiša sprintā pārspēja dāni Jakobu Fulsangu. Bronza polim Rafalam Majkam, kamēr noslēdzošajā nobraucienā, atrodoties teicamā pozīcijā, kritienu piedzīvoja viens no galvenajiem favorītiem Vinčenzo Nibalī. Augstā devītā vieta igaunim Tanelam Kangertam, kamēr latvieši Aleksejs Saramotins(RRS) un Toms Skujiņš(RRS) sasniedza finišu un ieņēma attiecīgi 46. un 59. vietu.

Viena no smagākajām trasēm, kādu pieredzējusi šosejas riteņbraukšana! Tā par šo 241.5 kilometra garo grupas brauciena distanci mēnešiem runāts velo aprindās, un ne bez pamatojuma. Rio grupas brauciens piedāvā teju visu – gan astoņus kilometrus bruģa, gan pavasara klasikām raksturīgus īsos kāpumus, gan okeāna piekrastes vējus, gan pirmās kategorijas kalnu un tehniskus nobraucienus -, kam noslēgumā būtu jāatlasa pašus, pašus sīkstākos riteņbraucējus. Un jā, nepiemirsīsim tādu sīkumu kā +30 grādu karstumu, ēnā.Šāds trases profils beidzot sniedza iespēju pacīnīties par olimpiskajām medaļām arī izteiktiem kalnu meistariem, par ko parūpējās trases otrajā pusē trīsreiz pārvaramais Vista Chinesa kāpums. Zelts tika gaidīts no spāņa Alehandro Valverdes un itāļa Vinčenzo Nibalī, kuriem abiem šodien bija pilns četru komandas biedru atbalsts. Galveno pretendentu pulkam pieskaitīja arī pašu Kristoferu Frūmu, kas vēl pirms pāris nedēļām trešo reizi triumfēja “Tour de France”. Tiesa, distancē nebija tik izteiktu kalnu, lai tie būtu piemēroti Kenijā dzimušajam britam. Interesanti pieminēt, ka Frūms pirms starta bija piemirsis reģistrēties braucienam, kas ierasti jāpaveic ikvienam dalībniekam. Frūmu vien pāris minūtes pirms sacīkšu sākuma izglāba kāds BBC žurnālists, ar kliedzieniem atgādinot viņam par šādu pienākumu.

Šādā elites konkurencē starp 144 profesionāļiem no 62 valstīm Latvijas krāsas aizstāvēja Toms Skujiņš (25) un Aleksejs Saramotins (34), kuri abi šosezon braukuši augstākajā līmenī jeb UCI WorldTour. Tīri objektīvi labākas iespējas Rio trasē bija carnikavietim Skujiņam, kurš kalnainā apvidū jūtas ērtāk un divus gadus pēc kārtas triumfējis prestižās Kalifornijas tūres kalnu posmā. Alekseju pēdējā mēnesī piemeklējušas veselības likstas un formas kritums, un rīdzinieka mērķis šodien bija pēc iespējas ilgāk palīdzēt Tomam.

Sākums sacīkstēm bija aktīvs, un braucēji no mazajām nācijām lūkoja izprovocēt atrāvienu. Ātri izstājās Toms Dumulins, kurš “Tour de France” lauza plaukstas locītavu un pietaupīsies 10. augusta individuālajam braucienam. Efektīvs izrāviens padevās vienam no Vācijas komandas braucējiem Simonam Geškem , kurš ar savu aktivitāti noformēja sešu braucēju rīta atrāvienu, kurā iekļāvās arī 2014. gada pasaules čempions Mihals Kvjatkovskis. Klasisks agrais atrāviens, kas laika gaitā neizglābjami tika apslāpēts. Pamazām bēgļi atbira, līdz vadībā palika divi līderi. Pārliecinošs izskatījās Kvjatkovskis, un viņam kompāniju sastādīja krievs Pāvels Kočetkovs.

Vairāk nekā 70 kilometrus līdz finišam, pirmoreiz dodoties Vista Chinesa kāpumā, no peletona atrāvās piecinieks ar skaļiem uzvārdiem – brits Geraints Tomass, kolumbietis Seržio Henao, itālis Damjano Karūzo, beļģis Gregs Van Avermets, pie kuriem aizķērās arī igaunis Reins Tāramē. Šāds pavērsiens lika sarosīties ierasti rāmajiem spāņiem, kas uzņēmās vadību lielās grupas priekšgalā. Divi līderi, sekotāju grupa un peletons ilgāku brīdi atradās aptuveni pusminūtes attālumā viens no otra, un 50km līdz finišam viss vēl bija tikai priekšā! Līderu pulkā gan vairs nebija Tāramē, kuru nomainīja Kazahstānas sportists Andrejs Zeitss.

Otrajā nobraucienā pēc Vista Chinesa papildinājās vadošās grupas rindas, un pie 30 kilometru atzīmes vadībā atradās 11 vīri ar nepilnas minūtes pārsvaru pār pašķīdušo peletonu, kurā vairs nemanīja abus latviešus. Pie līderiem bija veiksmīgi pārcēlies Nibalī ar savu tautieti Arū, kā arī brits Ādams Jeitss. Trīs itāļi sacīkšu vadībā – ļoti bīstami! Tiesa, Karūzo drīz vien zaudēja kontaktu. Grupai pievienojās viens no spāņiem … šoreiz tas nebija favorīts Valverde, bet gan gada beigās karjeru noslēdzošais veterāns Hoakims Rodrigess. Lielā sekotāju grupa šķēlās gabalu gabalos, un savu vārdu, lūkojot līderu virzienā, teica gan igaunis Tanels Kangerts, gan francūzis Žulians Alafilips, gan Frūms. Francijas jaunajam talantam izdevās pievilkt līderiem, kamēr Frūms palika pa vidu, vienatnē.

Dodoties pēdējā nobraucienā no konkurentiem aizbēga favorīts Nibalī, sev līdzi paķerot Henao un poli Rafalu Majku. Nibalī ir pazīstams kā izcils nobraucienu speciālists, tomēr arī labākie kļūdās – itālis krita, un uz asfalta palika arī kolumbietis Henao. Tikmēr Majka piesardzīgi apbrauca abus kritušos un vientulībā traucās uz finišu. Ceļš lejup no Vista Chinesa bija dramatisks un kritieniem bagāts, ko varēja paredzēt – sportiski riskēja, cerībā iegūstot papildus sekundes. Divreiz “Tour de France” kalnu karaļa vērtējumā triumfējušais Majka bija ieguvis 20 sekunžu pārsvaru pār sekotājiem, taču to saglabāt nespēja. Viņu saķēra dānis Jakobs Fulsangs un eksplozīvais beļģis Gregs Van Avermets, kurš tika pieskaitīts pie otrā ešalona favorītiem. Finiša sprintā Majka nemaz necentās konkurēt, jo visi spēki bija izpumpēti, kamēr van Avermets pārliecinoši tika galā ar Fulsangu un izcīnīja zeltu! Nudien fantastiskas sacīkstes!

 Avots – www.lrf.lv